Παρασκευή 21 Νοέμβριος 2014
Δημιουργική απασχόληση παιδιών Καλοκαίρι 2012

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2012

Βασικές πληροφορίες

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα καλοκαιρινής απασχόλησης για τα παιδιά του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης που θα διαρκέσει από 19 Ιουνίου έως 27 Ιουλίου 2012, από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες 8:00 – 16:00, σε δύο περιόδους:

Α΄ Περίοδος 19 Ιουνίου – 6 Ιουλίου και
Β΄ Περίοδος 9 Ιουλίου – 27 Ιουλίου

(εξετάζεται η πιθανότητα και Γ΄ Περιόδου πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς)

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 5 – 13 ετών.

Η παράδοση των παιδιών θα γίνεται απαραίτητα με την ταυτότητα του προγράμματος στα :

2ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης 8:00 – 8:50 (οδ. Ρ. Φεραίου & Κουντουριώτου 17) και η παραλαβή απαραίτητα με υπογραφή του προσώπου που θα μας έχετε υποδείξει 13:30 – 16:00 και στο
1ο Δημοτικό σχολείο Λυκόβρυσης 8:00 -8:40 (Αγ. Βαρβάρας 28 & Πολεμιστών) και η παραλαβή 13:40 -16:00.
* Την πρώτη ημέρα οι γονείς θα παραλάβουν φάκελο με εβδομαδιαίο πρόγραμμα, αναλυτικές πληροφορίες για τις ομάδες, τηλέφωνα υπεύθυνων ομάδων, ιατρών, υπεύθυνου εκδρομών, υπεύθυνου κολυμβητηρίου και υπεύθυνου προγράμματος, καθώς και αναλυτικές οδηγίες για τους χώρους δραστηριοτήτων, τις εκδρομές, το κολυμβητήριο και τις εξορμήσεις στο δάσος.

Ενότητες του προγράμματος
1. Παιδί και Αθλητισμός: Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Τένις, Κολύμβηση, Πινγκ-πονγκ, Κλασσικός Αθλητισμός, Aerobic – χορογραφίες, Ενόργανη-ρυθμική Γυμναστική, Πολεμικές Τέχνες.
2. Παιδί και ψυχαγωγία: Εκδρομές αναψυχής και δράσης, Εξορμήσεις στο δάσος. Επισκέψεις σε αθλητικούς χώρους της Αθήνας, Γιορτή προγράμματος.
3. Παιδί και πολιτισμός: Παραδοσιακοί-λαϊκοί χοροί, σκάκι, Παιδικό θέατρο, Μουσική, Θεατρικό παιγνίδι, Παιδαγωγικά – επιτραπέζια παιγνίδια, Χειροτεχνίες, Κουκλοθέατρο, Επισκέψεις σε πολιτιστικούς χώρους της Αθήνας.
* Για τις παραπάνω δραστηριότητες θα χρησιμοποιηθούν το 2ο Δημοτικό Πεύκης, το κλειστό γήπεδο Πεύκης, το διπλανό γήπεδο τένις, το ανοιχτό γήπεδο Ποδοσφαίρου Πεύκης, η αίθουσα  «Μελίνα Μερκούρη» του Ηλιακού χωριού, το κολυμβητήριο Πεύκης και τα δάση της πόλης.
* Τα παιδιά θα εφοδιάζονται με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα με τις δραστηριότητες της ομάδας τους την πρώτη ημέρα και κάθε Παρασκευή.

Πληροφορίες – εγγραφές
Δημαρχείο Λυκόβρυσης καθημερινά 10:00 – 13:00, τηλ. 213 2051713
Δημαρχείο Πεύκης καθημερινά 17:00 – 20:00, τηλ. 210 6145101, fax 210 7704075. (ηλεκτρονικό ταχυδρομείο : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. )

Απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής
Ιατρική βεβαίωση, Αποδεικτικό διαμονής (φωτοτυπία ταυτότητας ΔΕΚΟ ή πιστοποιητικό από το Δήμο), Πολυτεκνική ταυτότητα (όπου υπάρχει), Κάρτα τρίτεκνης οικογένειας (όπου υπάρχει), Μία μικρή φωτογραφία, Κάρτα ανέργων μελών της οικογένειας.

Κόστος συμμετοχής
Αρχική τιμή 38 ευρώ / εβδομάδα
Εκπτώσεις ανάλογα με την ειδική κατηγορία που ανήκει η κάθε οικογένεια.

Νοέμβριος 2014